Szampon do włosów to jeden z najczęściej używanych kosmetyków myjących na świecie. Poza usuwaniem z głowy zanieczyszczeń może mieć inne właściwości: nawilżać skórę głowy, wzmacniać pasma, czy zapobiegać powstawaniu łupieżu. Ile zatem funkcji, tyle rodzajów szamponów. Wymieniamy te najbardziej znane.
Szampony wzmacniające
Osłabione włosy stają się matowe, łamią się lub wypadają. Dzieje się to na skutek działania czynników zewnętrznych bądź niedoboru witamin. Potrzebują zatem wielu cennych składników, aby odzyskać dawny blask. Ich kondycję w znacznym stopniu mogą poprawić szampony wzmacniające. Na bazie jakich składników powstają? Podstawowymi komponentami tego rodzaju specyfiku są: keratyna, prowitamina B5, która przyspiesza regenerację i wyciągi z ziół. Najbardziej znanym szamponem wzmacniającym jest ten z wyciągiem z czarnej rzepy, wzbogacony ekstraktem z ziół. Mogą to być na przykład: pokrzywa, chmiel i łopian. Taka mieszanka skutecznie ogranicza utratę włosów.
Szampony do włosów przetłuszczających się
Niektórzy myją włosy codziennie, inni co drugi dzień, dla pozostałych wystarczy namydlić i spłukać głowę wodą raz na tydzień. Jedno jest pewne. Skóra głowy wytwarza sebum, u każdego proces ten jednak zachodzi w innym tempie. Jeśli włosy szybko stają się śliskie i zaczynają wyglądać nieestetycznie, warto sięgnąć po specjalny kosmetyk. W tym celu zostały stworzone szampony do włosów przetłuszczających się. Regulują one wydzielanie sebum, a jednocześnie oczyszczają i odżywiają skórę głowy. Po dłuższym stosowaniu zauważalna jest spora różnica, a włosów na pewno nie trzeba myć każdego dnia.
Szampony nawilżające
Zbyt częste używanie suszarek, prostownic i lokówek sprawia, że włosy stają się cienkie, matowe, a ich końcówki się rozdwajają. Nie należy zapominać, że potrzebny jest potężny zastrzyk witamin nie tylko dla samych pasm, ale także dla skóry głowy. Z pomocą może przyjść szampon o działaniu nawilżającym. W swoim składzie zawiera wiele substancji, które wpływają pozytywnie na barierę hydrolipidową naskórka (tym samym zapewniając skórze prawidłowe pH). Powinien być przygotowany na bazie emolientów, które silnie nawilżają włosy i sprawiają, że są miękkie oraz naturalnych wyciągów z roślin, które odżywiają włosy na całej ich długości.
Szampony do włosów przeciwłupieżowe
Wiele osób skarży się na zbyt intensywnie łuszczący się naskórek, co w konsekwencji prowadzi do powstawania łupieżu. I tutaj można zadziałać odpowiednim szamponem do włosów. Tego typu preparaty mają właściwości przeciwbakteryjne, a na celu ograniczenie wydzielania łoju. Stosuje się je przez cały czas lub okazjonalnie w razie wystąpienia łupieżu. Po nałożeniu mazi na włosy i powstaniu piany zaleca się odczekać kilka minut i dopiero spłukać włosy.
Wśród pozostałych kosmetyków myjących do włosów wymienia się szampony:
– do włosów farbowanych;
– nabłyszczające;
– do włosów cienkich;
– do włosów siwych.