Potas (chlorek potasu) jest niezbędny do prawidłowej pracy serca i układu krwionośnego. Bardzo ważne jest, by jego poziom w organizmie powinien być zgodny z normą, gdyż zarówno niedobór, jak i nadmiar pierwiastka w organizmie jest szkodliwy. Jaką funkcję pełni potas w organizmie? Jakie są objawy niedoboru potasu?
Jakie zadania spełnia w organizmie potas (chlorek potasu)?
Chlorek potasu to jeden z najważniejszych elektrolitów odpowiedzialnych za prawidłowe reakcje całego ciała. Pierwiastek odpowiada za przekazywanie impulsów między komórkami, czyli reguluje pracę wszystkich mięśni, w tym także mięśnia sercowego; jest niezbędny w procesie wzrostu masy mięśniowej. Spełnia także ważną rolę w regulacji ciśnienia krwi oraz gospodarki wodnej – https://gemini.pl/potazek-50-kapsulek-o-przedluzonym-uwalnianiu-0028375. Jego obecność wpływa korzystnie na układ nerwowy i pracę mózgu. Prawidłowe stężenie potasu we krwi wynosi 3,5 – 5,.5 mmol/l, a bardzo duże niedobory potasu są określane jako hipokaliemia. Warto zaznaczyć, że jeśli w organizmie brakuje makro- i mikroelementów, dochodzi do zaburzeń pracy wszystkich organów, co pociąga za sobą poważne problemy zdrowotne.
Jakie są objawy niedoboru chlorku potasu?
Nasz organizm to dobrze działająca maszyna, a wszystkie procesy są ze sobą powiązane. Kiedy zaczyna mu brakować potasu, zmniejsza się automatycznie stężenie magnezu we krwi, który nie jest tak dobrze wchłaniany. Magnez ma korzystny wpływ na układ nerwowy, reguluje pracę tarczycy, wspomaga pracę układu odpornościowego oraz mózgu, a także buduje masę kostną. Jego występowanie jest ściśle powiązane nie tylko ze wspomnianym wcześniej wapniem, ale także z potasem. Niedobór potasu i magnezu przekłada się na pogorszenie kondycji całego organizmu, gdyż narządy “odczuwają” brak elektrolitów. Objawem tych braków są między innymi: skurcze mięśni, drżenie mięśni, opuchnięcia kończyn, podwyższone ciśnienie krwi, zawroty głowy (niedobór potasu zawroty głowy), zagęszczenie moczu, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, mrowienie dłoni i bolesne miesiączki. Niedobór ma także wpływ na skórę, której stan bardzo się pogarsza – pojawia się na niej trądzik i sucha wysypka.
Jakie są przyczyny niedoboru chlorku potasu?
Niedobór potasu w organizmie może być wynikiem przebytej choroby natury gastrycznej, stresu, wzmożonego wysiłku fizycznego lub nieodpowiedniego trybu życia. Po zaobserwowaniu u siebie objawów niedoboru, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednią diagnostykę. Przeprowadzi także szczegółowy wywiad, w czasie którego zada pytania, dzięki którym ustali przyczyny niedoborów, na co najczęściej ma wpływ stosowanie środków moczopędnych, przyjmowanie leków przeczyszczających oraz biegunka lub wymioty.
Skutki niedoborów chlorku potasu
Poziom potasu warto kontrolować zwłaszcza w czasie ciąży, gdyż duży niedobór może nieść ze sobą poważne i przykre konsekwencje. Nadciśnienie z nim związane może powodować zaburzenia rozwoju płodu, jego niedotlenienie lub nawet przedwczesny poród. Zaawansowana hipokaliemia może prowadzić nawet do śmierci płodu w łonie matki. Niski poziom pierwiastka u innych osób może prowadzić do poważnych konsekwencji, między innymi upośledzenia funkcji jelit i nerek, arytmii, rozpadu tkanki mięśniowej oraz poważnych zaburzeń układu nerwowego.
Niedobór chlorku potasu w naszym organizmie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, odwiedźmy lekarza, który zleci niezbędne badania.