Moda męska

Dodatki do męskiego garnituru

Garnitur to podstawa męskiej garderoby, który powinien mieć w szafie każdy mężczyzna. W życiu jest bowiem wiele okazji, gdy po prostu trzeba wyglądać elegancko. Warto więc dobrać odpowiedni strój – w dobrze dobranym garniturze będziemy czuć się tak dobrze, że wkrótce będziemy go zakładać coraz chętniej. Pamiętajmy także o biżuterii męskiej i innych dodatkach, które dopełnią stylizacji.

Zanim wybierzemy biżuterię męską. Co się nosi do garnituru?

Rolę klasycznych dodatków do garnituru pełnią muchy i krawaty. Co wybrać? Chcąc uzyskać odpowiedź na to pytanie, trzeba kierować się swoimi preferencjami oraz okazją, która skłania do założenia wytwornego stroju. Na wieczorne przyjęcie, na którym obowiązuje strój typu „black tie”, zakłada się smoking, do którego nosi się muchę w kolorze czarnym. W trakcie przyjęć, na których obowiązuje strój „white tie”, właściwym wyborem będzie frak, do którego dopuszczalna jest jedynie biała mucha. W zestawach biznesowych lepiej sprawdzi się krawat, a na ślub można wybrać muchę lub krawat, zgodnie z upodobaniami. Eleganccy panowie noszą także poszetki, czyli niewielkie, ozdobne chusteczki umieszczana w kieszonce marynarki (tzw. brustaszy). Poszetka jest tylko dodatkiem do garnituru, ale sprawia, że stylizacja zyskuje elegancki, a przy tym bardzo wyszukany charakter.

Inne publikacje  Bluza – uniwersalna część garderoby każdego mężczyzny

Podstawowe elementy biżuterii męskiej. Zegarki i spinki do mankietów

Wbrew pozorom, panowie mogą tez sięgnąć po elementy ozdobne, które sprawią, że będą wyglądali stylowo. Podstawą biżuterii męskiej są spełniające funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną zegarki, które nosi większość panów. Można wybierać modele ze srebrną lub złotą bransoletą lub na skórzanym pasku, z dużą lub mniejszą tarczą. Eleganccy panowie dobierają je nie tylko ze względu na funkcjonalność, lecz także na wygląd, gdyż zegarki są ważnym elementem stylizacji – źle dobrany czasomierz może wyglądać śmiesznie. Elementem biżuterii męskiej są także spinki do mankietów, które zakłada się do koszul z podwójnie wydłużonymi mankietami typu double cuff lub french cuff. Kiedyś nosili je wszyscy panowie, ale teraz są rzadko wykorzystywane. Do spinek zakłada się koszule, w których mankiety są usztywnione i skrojone pod kątem prostym. Klasyczny model spinek to prostokąt wykonany z metali szlachetnych – złota, srebra lub platyny, ale można spotkać także spinki wysadzane szlachetnymi kamieniami oraz tzw. węzełki, czyli spinki jedwabne. Spinki powinny być dobrej jakości, a trzeba je dobrze dopasować do stroju – ich kolorystyka musi nawiązywać do klamry paska od spodni lub poszetki. Kolor spinek powinien być również dopasowany do odcienia ubrania.

Inne publikacje  Co znajdziemy w ofercie marki Billabong i dlaczego warto się jej przyjrzeć?

Biżuteria męska – bransolety, sygnety i wisiorki

Niektórzy panowie noszą naszyjniki czy wisiorki, a najpopularniejsze są tzw. nieśmiertelniki, czyli łańcuszki z zawieszką w kształcie pojedynczej lub podwójnej blaszki. Biżuteria męska tego typu odzwierciedla styl mężczyzny, a jest noszona do stylizacji codziennych. Coraz popularniejsze są także bransolety dla panów, które robione są z rzemieni, sznurków, skóry oraz z korali, a panowie z noszą je także do eleganckich koszul, gdyż taka ozdoba to często wyraz indywidualności.

Biżuteria męska jest raczej drobna i skromna, ale jeśli jest dobrze dobrana, stanowi ciekawy element dekoracyjny. Zegarek i spinki do mankietów warto więc wybierać z rozwagą.

Standard

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *